“Gospodin neće smrti bezbožnika, nego da se obrati i da živi” (usp. Ez 33,11)

Na Čistu srijedu – Pepelnicu, 05. ožujka ove godine, rektor Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu preč. Matija Pavlaković predvodio je večernje euharistijsko slavlje s obredom pepeljenja u privremenom bogoslužnom prostoru svečane sjemenišne dvorane na zagrebačkoj Šalati. U koncelebraciji je bio duhovnik sjemeništaraca vlč. Luka Premelč, a đakonsku službu vršio je sjemenišni magistar vlč. Ivan Čus koji je tijekom svete mise okupljenima uputio i prigodnu propovijed. Prije samog Slavlja, kao svojevrsnu uvertiru, sjemeništarci su upriličili prigodni molitveni program kroz pobožnost svete krunice.

Pozdravljajući nazočne sjemeništarce i odgojitelje, rektor Pavlaković je protumačio kako Pepelnicom započinje korizma “koja nas podsjeća na Isusov četrdesetodnevni boravak u pustinji povezan s napastovanjem Zloga, gdje je on očitovao svoje posvemašnje opredjeljenje vjernosti Očevu poslanju”. Rekao je da korizmu “ne smijemo shvatiti kao nešto što se odnosi na druge”. Istaknuo je da dolazak na ovo slavlje doziva u svijest da je to vrijeme darovano svakome pojedinom od njih kako bi provjerio sebe u vlastitom nutarnjem životu, opredjeljenjima za Boga i osobnu izgradnju. Pozvao je okupljene da se u tom slavlju raspolože za korizmeni hod učvršćivanja svoga životnog opredjeljenja za Boga i budući rad u Njegovu vinogradu.

Prigodnu propovijed unutar slavlja održao je sjemenišni magistar đakon vlč. Ivan Čus. Tumačeći liturgijska čitanja đakon Čus je u homiliji naglasio kako je „smisao korizmenog vremena da nas približi Bogu na onaj isti način kako kaže prorok Joel u prvom navještenom čitanju potičući ‘vratite se k meni svim srcem svojim posteć, plačuć i kukajuć’“. Zatim je protumačio tri stupa korizme koja su vidljiva kroz navješteno evanđelje (Mt 6, 1-6.16-18): molitvu post i milostinju. Pozvao je okupljene da se preispitaju koliko neke stvari čine iz krivih motiva i tako ostaju prazni, nezadovoljni i mogu se, nažalost, svrstati u ‘religijske glumce’. Svoju propovijed završio je željom da „darovano korizmeno vrijeme iskoristimo ka preispitivanju našeg stanja pred Bogom jer Bog ne želi da živimo ispraznim životima, nego da živimo u istini, radosti i punini smisla, a to je moguće jedino u iskrenom odnosu prema Gospodinu“, zaključio je đakon Čus.

Nakon homilije uslijedio je blagoslov pepela i obred pepeljenja kojem su sabranim i pobožnim srcem pristupili sjemeništarci “sjemeništa malenih”. Tim obredom Crkva simbolično poziva na obraćenje i pokoru, na stav poniznosti pred Bogom koji nas jedini može očistiti kako bi naš život bio plodan dobrim djelima. Uvodeći u obred pepeljenja rektor Pavlaković je rekao sjemeništarcima „da nas prah koji si posipamo po glavi podsjeća na našu nemoć pred prolaznošću i smrtnošću te nam svjedoči vjeru koliko smo jaki u Isusu Kristu koji je pobijedio našu smrt“.

Brigom i pažnjom sjemenišnog duhovnika vlč. Premelča, korizmeni hod sjemenišne zajednice bit će tradicionalno bogat mnogim duhovnim sadržajima od kojih izdvajamo: pobožnost križnoga puta utorkom i petkom; projekt „sjemenišni štit“ u kojem sjemeništarci svakoga dana mole i poste na nakane sjemenišne zajednice; bratska opomena petkom; izbor „anđela“ između sjemeništaraca i odgojitelja kojim se želi pospješiti molitva i dobra djela između članova te jačanje sjemenišnog zajedništva, kao i jačanje karitativnoga rada sjemeništaraca kroz angažman u volontiranju; molitva za svog štićenika te dar u misijskoj kutijici za najpotrebnije. Sveto korizmeno vrijeme nudi još sjemeništarcima i mnoge druge sadržaje za osobnu izgradnju koje će mnogi željeti implementirati u svoj duhovni rast kao što su: dnevna adoracija, pohod kapeli, duhovno štivo, dnevno čitanje Svetog pisma, molitva svete krunice te još mnogo poticajnih osobnih korizmenih odluka.

Tijekom svetog korizmenog vremena zajednicu na Šalati pohodit će i nad/biskupi čiji sjemeništarci borave u Sjemeništu, a sve s ciljem jačanja zajedništva između pastira i onih koji su izbliza krenuli slijediti Gospodina.

Na kraju misnog slavlja rektor Sjemeništa svima je poželio plodonosan i blagoslovljen korizmeni hod zahvalivši zajednici na sabranom srcu kojim su slavili početak korizme. Potom je zazvao Božji blagoslov na sve ono što će tijekom toga vremena šalatska zajednica nastojati činiti, pozivajući sjemeništarce da svoju vjernost Bogu svjedoče napose izvan šalatskog kompleksa.

Ljepoti i dostojanstvu Slavlja pridonijeli su sjemeništarci svojim ministriranjem i skladnim pjevanjem uz orguljašku pratnju sjemeništarca prvaša Lovre Bukvića.